Magazin21: A Palóc Világtalálkozó nem maradhat el | |


Magazin21


2016-11-02 12:40:34

Zsanília Art Talpai Zsanettől

Két sugárzó szem, fürtös haj, csupa báj és mosoly. Zsanit már messziről ki lehet szúrni a folklór rendezvényeken a portékája mögött. Szeretetével és segítőkészségével valósággal körberajongja az embereket, akik lenyűgözve válogatnak csodaszép kézzel készült ékszerei közül. Miután minden érdeklődőnek segített, Talpai Zsanettel leültünk beszélgetni arról, hogy hogyan is alakult nála ekkora szerelemmé az évek során az égethető gyurmából készült ékszerek és ajándéktárgyak megalkotása.

 

Imádsz kreatívkodni, és a legkülönlegesebb változatát, az égethető gyurmát varázsolod csodaszép ékszerekké. Honnan jött ez az egész ötlet?

Mindig is készítettem fülbevalókat, különböző talált anyagokból, textilből, fából, agyagból, gyöngyből, rézdrótból. Ezek mind igazi kreatív ékszerek voltak. De aztán megtalált ez a különleges anyag, amiből minden elképzelést meg lehet valósítani.

 

Mi volt az, aminek a hatására elkezdted gyártani az ékszereket, dekorációkat?

Egy barátnőm talált a Facebookon egy oldalt, ahol süthető gyurmából süti formájú ékszereket mutattak be. Mivel gyerekkorom óta érdekelt a kézművesség (kerámia, rajz, festés) és ezt tudja a barátnőm is, ő mondta: „Zsani, szerintem ezt te is megtudod csinálni!” Akkor annyira ez nem foglalkoztatott, el is felejtettem.

Három évvel ezelőtt egy pályázatíró tanfolyamra jelentkeztem. A csoportban az volt a feladat, hogy mindenkinek egy kitalált projektet kellett megvalósítani. Az enyém egy kézműves ház megalkotása volt. A csoportban mindenki bemutatta önmagát és tevékenységét, úgy, mint én a különböző ékszereimet. A csoportból megkértek, hogy készítsek muffin fülbevalót. Így találkoztam másodszor ezzel a süthető gyurma ötlettel. Aztán megvettem az első csomag gyurmákat.

 

Mikor kezdted el ezt a tevékenységet?

Ezt a tevékenységet három évvel ezelőtt kezdtem. A legelső süthető gyurma ékszerem egy muffin volt, akkor még elég esetlen és kezdetleges formával.

 

Milyen eszközöket szoktál még felhasználni a megmunkáláshoz?

Leggyakrabban az ujjaimat használom, de vannak különböző eszközeim, - kis szikék, tűk és kiszúró formák -, amik megkönnyítik a minta felhelyezését a felületre.

 

Hogyan szoktad reklámozni a termékeidet?

Facebookon van egy oldalam, Zsanília Art néven. Úgy gondolom ez az a felület, ahol a leggyorsabban és a legtöbb embert tudom elérni az újdonságaimmal.

 

Ki a célközönség, illetve tervezed-e bővíteni a portfóliódat, célcsoportodat?

Készítek felnőtt és gyerek ékszereket is. Különböző ajándéktárgyakat, bögréket és evőeszközöket dekorálok, ami ideális ajándék bármely korosztály és nem számára. Jövőbeli projektem megvalósításához tartozik a férfi ékszerek gyártásának az elindítása is.

 

Honnan a palócmotívum szeretete?

Mivel itt a palóc földön születtem és élek, így fontosnak tartottam, hogy valami olyan motívumot használjak, ami ide köt. Anyai nagymamámnak van népviselete, előszedtem és a szakácska mintájából merítettem az első népi ékszerem megalkotásához az ábrákat.

 

Mely típusú ajándéktárgyak a legkelendőbbek és a legkedveltebbek?

A fülbevalók, nyakékek, gyűrűk mindenképpen, de a bögre és a teáskanál is nagyon  népszerű.

 

Szoktál kiállításokra, vásárokba menni?

A nyári hónapokban különböző kézműves vásárokra, fesztiválokra látogatok el az ékszereimmel. Próbálom a népi hagyományokat őrző rendezvényeket megcélozni. Ilyen volt például a Palóc Világtalálkozó, a Palóc Táncház találkozó, a varsányi Lepényfesztivál. Egyik évben egy tíz napos kézműves találkozón is részt vettem, a kapolcsi Művészetek Völgyében.

 

Milyen visszacsatolásokat kapsz a munkáddal kapcsolatosan?

Szinte minden alkotásom után kapok pozitív megerősítést azzal kapcsolatban, hogy szép és jó az, amit csinálok, és ne hagyjam abba. A családomtól teljes körű támogatást kapok mindenben, például édesapám készített nekem egy árusító pavilont fából, ami szétszedett állapotban a kicsi autómban is elfér. Édesanyám varrónő, így a ponyvát ő alkotta a pavilonhoz. Testvéreim az ékszerkészítésben segítenek.

 

Mik az álmaid a jövőre nézve?

A jövőben szeretném az ékszereimet lezsűriztetni, mivel annyira sajátosak és személyesek, hogy megérdemelnek egy védjegyet. És mindenképpen szeretnék egy saját kézműves ajándékboltot is a lakóhelyem közelében.

 

Szerző: Králik Márti

Fotó: Zsanília Art




× Note! Be kell jelentkezned hogy hozzászólhass a cikkhez!


Hozzászólások:

Elérhetőségeink

Cím
3100
Salgótarján
Budapesti út 39
Telefon
+36 (32) 745 647

Támogatóink